ОСОБЛИВОСТІ ВАРІАБЕЛЬНОСТІ СЕРЦЕВОГО РИТМУ У КІБЕРСПОРТСМЕНІВ В ПОРІВНЯНІ З ІТ-СПЕЦІАЛІСТАМИ ТА НЕТРЕНОВАНИМИ ОСОБАМИ
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
У сучасному цифровому світі зростає популярність кіберспорту як професії та розваги, а також збільшується кількість ІТ-фахівців, що працюють у комп’ютерній галузі. Два ці напрямки пов’язані з тривалим сидячим способом життя, що може мати серйозні наслідки для кровообігу та загального здоров’я. Це дослідження має на меті проаналізувати вплив тривалого сидіння з використання комп’ютерів та розумового навантаження на вегетативну рівновагу кіберспортсменів, ІТ-спеціалістів та нетренованих осіб. Виявлення можливих негативних наслідків та розробка ефективних стратегій для їх пом’якшення є важливими кроками до підтримання здоров’я та продуктивності в обох цих галузі. Метою є дослідження особливостей змін роботи серця, а саме варіабельності серцевого ритму, як маркер вегетативного балансу у груп кіберспортсменів, ІТ-спеціалістів та нетренованих осіб. У дослідженні прийняла участь
41 особа чоловічої статі, а саме три групи: група КІБ (14 кіберспортсменів), група ІТ (13 осіб, ІТ-спеціалістів) та група НТ (14 нетренованих осіб) віком 17-25 років. Реєстрацію показників вегетативної рівноваги (проводили за допомогою діагностичного комп’ютеризованого комплексу «Кардіо+» (Україна) з застосуванням опції реєстрації 100 кардіоінтервалів. Для дослідження варіабельності серцевого ритму, шляхом реєстрації РитмКГ, використовували аналіз за Баєвським.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.
УГОДА
ПРО ПЕРЕДАЧУ АВТОРСЬКИХ ПРАВ
Я, автор статті/Ми, автори рукопису статті _______________________________________________________________________
у випадку її прийняття до опублікування передаємо засновникам та редколегії наукового видання «Вісник Черкаського Університету: Серія Біологічні науки» такі права:
1. Публікацію цієї статті українською (англійською) мовою та розповсюдження її друкованої версії.
2. Розповсюдження електронної версії статті через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті журналу, в електронних базах даних, репозитаріях, тощо).
При цьому зберігаємо за собою право без узгодження з редколегією та засновниками:
1. Використовувати матеріали статті повністю або частково з освітньою метою.
2. Використовувати матеріали статті повністю або частково для написання власних дисертацій.
3. Використовувати матеріали статті для підготовки тез, доповідей конференцій, а також усних презентацій.
4. Розміщувати електронні копії статті (зокрема кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту журналу) на:
a. персональних web-pecypcax усіх авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги, тощо);
b. web-pecypcax установ, де працюють автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
с. некомерційних web-pecypcax відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Цією угодою ми також засвідчуємо, що поданий рукопис відповідає таким критеріям:
1. Не містить закликів до насильства, розпалювання расової чи етнічної ворожнечі, які викликають занепокоєння, є загрозливими, ганебними, наклепницькими, жорстокими, непристойними, вульгарними тощо.
2. Не порушує авторських прав та права інтелектуальної власності інших осіб або організацій; містить всі передбачені чинним законодавством про авторське право посилання на цитованих авторів та / або видання, а також використовувані в статті результати і факти, отримані іншими авторами чи організаціями.
3. Не був опублікований раніше в інших видавництвах та не був поданий до публікації в інші видання.
4. Не включає матеріали, що не підлягають опублікуванню у відкритій пресі, згідно з чинним законодавством.
____________________ ___________________
підпис П.І.Б. автора
"___"__________ 20__ р.
Посилання
Wattanapisit A., Wattanapisit S., Wongsiri S. Public Health Perspectives on eSports. Public Health Rep. 2020 May/Jun; 135(3):295-298.
Trotter M.G., Coulter T.J., Davis P.A., Poulus D.R., Polman R. The Association between Esports Participation, Health and Physical Activity Behaviour. Int J Environ Res Public Health. 2020 Oct 8;17(19):7329.
Імас Є.В., Луць Ю.П., Лук’янцева Г.В. Особливості реактивних змін параметрів системи кровообігу під впливом занять кіберспортом Вісник проблем біології і медицини – 2024 – Вип. 1 (172) 29-36 с
Franchi M.V., Reeves N.D., Narici M.V. Skeletal muscle remodeling in response to eccentric vs. concentric loading: Morphological, molecular, and metabolic adaptations. Front Physiol. 2017;4(8):447.
Schoenfeld B., Grgic J. Evidence-based guidelines for resistance training volume to maximize muscle hypertrophy. Strength Cond J. 2018;40(4):107-12.
Fluck M., Kramer M., Fitze D.P., Kasper S., Franchi M.V., Valdivieso P. Cellular Aspects of Muscle Specialization demonstrate genotype – phenotype interaction effects in athletes. Front Physiol. 2018;8(10):526.
Katzmarzyk P.T., Powell K.E., Jakicic J.M., Troiano R.P., Piercy K., Tennant B. Sedentary Behavior and Health: Update from the 2018 Physical Activity Guidelines Advisory Committee. Med Sci Sports Exerc. 2019;51(6):1227-1241.
Saunders T.J., McIsaac T., Douillette K., Gaulton N., Hunter S., Rhodes R.E., et al. Sedentary behaviour and health in adults: an overview of systematic reviews. Appl Physiol Nutr Metab. 2020;45(10):S197–S217.
Diagnostic automated complex "CARDIO+": Instructions for operation. Nizhin: W.p. 2016. 28 s. [in Ukrainian]
Макаренко М.В., Лизогуб В.С., Голяка С.К., Безкопильний О.П., Спринь О.Б. Особливості властивостей психофізіологічних функцій у спортсменів із різним рівнем спортивної кваліфікації. Спортивна медицина. 2008. No1. С.174-180.
Макаренко М.В, Лизогуб В.С., Безкопильний О.П. Методичні вказівки до практикуму з диференціальної психофізіології та фізіології вищої нервової діяльності людини. Київ-Черкаси. 2014. 102с.
Ільїн В., Філліпов М. Зміни варіабельності серцевого ритму при лактатному анаеробному режимі роботи лижників. Фізична культура, спорт та здоров’я нації: збірник наукових праць. Вип. 11 (30). Вінниця. 2021. С. 278 – 284.
Луць Ю.П., Бакуновський О.М., Лук’янцева Г.В., Куценко Т.В., Федорчук С.В., Точність реакції на рухомий об’єкт та варіабельність серцевого ритму кіберспортсменів. Серія «Біологічні науки». 2024. 93-111 с. DOI: 10.31651/2076-5835-2018-1-2023-2-76-86