ВПЛИВ ВІДНОВЛЕНОГО НІКОТИНАМІДАДЕНІНДИНУКЛЕОТИДУ НА ТОЛЕРАНТНІСТЬ ДО ФІЗИЧНОГО НАВАНТАЖЕННЯ
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
Мета дослідження – вивчення впливу екзогенного НАДН на витривалість та переносність фізичного навантаження. Методи досліджень – функціональні, реографічні та статистичні методи дослідження.
В результаті приймання НАДН у таблетованій формі в основній групі через три тижні значення PWC170 тесту зросло на 42,5 вата, що становило приріст на 25,6% і було вірогідно вищим порівняно з контрольною групою та ніж до приймання препарату (p<0,05). В основній групі ЧСС після другого навантаження була вірогідно нижчою при другому обстеженні (p<0,05), а відновлення ЧСС під час другого обстеження було більш швидким ніж при першому. Спостерігалася тенденція до зниження та нормалізації дещо підвищеного початкового рівня АТ після 3-х тижнів прийому НАДН на 7,8%. Відмічено також підвищення функціональних можливостей серцево-судинної системи після приймання НАДН, що характеризувалося покращеним перебігом відновлення ПсАТ на 2-й і 3-й хвилинах, особливо порівняно з тим, що при першому обстеженні значення ПсАТ на 2-й і
3-й хвилинах відновлення були нижчими ПсАТ0.
Висновок: приймання відновленого НАД у таблетованій формі вірогідно підвищує рівень фізичної працездатності і толерантності до фізичного навантаження навіть при тривалій дії стресогенних факторів і відсутності фізичних тренувань, позитивно впливає на стан центральної гемодинаміки та сприяє нормалізації АТ у молодих осіб з ознаками артеріальної гіпертензії. В цілому, приймання екзогенного НАДН призвело до підвищення функціональних резервів серцево-судинної системи в осіб, що не займаються фізичними тренуваннями й може бути рекомендовано для збільшення толерантності до фізичного навантаження як у спортсменів, так і у людей, які не займаються спортом.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.
УГОДА
ПРО ПЕРЕДАЧУ АВТОРСЬКИХ ПРАВ
Я, автор статті/Ми, автори рукопису статті _______________________________________________________________________
у випадку її прийняття до опублікування передаємо засновникам та редколегії наукового видання «Вісник Черкаського Університету: Серія Біологічні науки» такі права:
1. Публікацію цієї статті українською (англійською) мовою та розповсюдження її друкованої версії.
2. Розповсюдження електронної версії статті через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті журналу, в електронних базах даних, репозитаріях, тощо).
При цьому зберігаємо за собою право без узгодження з редколегією та засновниками:
1. Використовувати матеріали статті повністю або частково з освітньою метою.
2. Використовувати матеріали статті повністю або частково для написання власних дисертацій.
3. Використовувати матеріали статті для підготовки тез, доповідей конференцій, а також усних презентацій.
4. Розміщувати електронні копії статті (зокрема кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту журналу) на:
a. персональних web-pecypcax усіх авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги, тощо);
b. web-pecypcax установ, де працюють автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
с. некомерційних web-pecypcax відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Цією угодою ми також засвідчуємо, що поданий рукопис відповідає таким критеріям:
1. Не містить закликів до насильства, розпалювання расової чи етнічної ворожнечі, які викликають занепокоєння, є загрозливими, ганебними, наклепницькими, жорстокими, непристойними, вульгарними тощо.
2. Не порушує авторських прав та права інтелектуальної власності інших осіб або організацій; містить всі передбачені чинним законодавством про авторське право посилання на цитованих авторів та / або видання, а також використовувані в статті результати і факти, отримані іншими авторами чи організаціями.
3. Не був опублікований раніше в інших видавництвах та не був поданий до публікації в інші видання.
4. Не включає матеріали, що не підлягають опублікуванню у відкритій пресі, згідно з чинним законодавством.
____________________ ___________________
підпис П.І.Б. автора
"___"__________ 20__ р.
Посилання
Ying ,W. (2006). NAD+ and NADH in cellular functions and cell death. Front Biosci.11:3129-48.
Wilk, A., Hayat, F., Cunningham, R., Li, J., Garavaglia, S., Zamani, L. (2020). Extracellular NAD+ enhances PARP-dependent DNA repair capacity independently of CD73 activity. Sci Rep. Sci Rep. 10(1):651.
Navas, L.E., Carnero, A. (2021). NAD+ metabolism, stemness, the immune response, and cancer. Sig Transduct Target Ther. 6(1):2.
Olek, RA, Ziolkowski, W, Kaczor, JJ, Greci, L, Popinigis, J, Antosiewicz, J. (2004). Antioxidant activity of NADH and its analogue--an in vitro study. J Biochem Mol Biol. 37(4):416-21.
Wengrowski, AM, Kuzmiak-Glancy, S, Jaimes, R 3rd, Kay, MW. (2014). NADH changes during hypoxia, ischemia, and increased work differ between isolated heart preparations. Am J Physiol Heart Circ Physiol. 15;306(4):H529-37.
Birkmayer, G.D. (2001). “Enzyme-based Assay fir Determining Effects of Exogenous and Endogenous Factors of Cellular Energy Production”. Patentschrift, U.S. Patentnr. 6, 248, 552
Chaudhari, SN, Kipreos, ET. (2018). The Energy Maintenance Theory of Aging: Maintaining Energy Metabolism to Allow Longevity. BioEssays. 40(8):1800005
Liu, J., Zhang, W., Wang, X., Ding, Q., Wu, C., Zhang, W. et al. (2023). Unveiling the Crucial Roles of O2•- and ATP in Hepatic Ischemia-Reperfusion Injury Using Dual-Color/Reversible Fluorescence Imaging. J Am Chem Soc. 145(36):19662–19675.
Yu, FX, Dai, RP, Goh, SR, Zheng, L, Luo, Y. (2009). Logic of a mammalian metabolic cycle: an oscillated NAD+/NADH redox signaling regulates coordinated histone expression and S-phase progression. Cell Cycle. 8(5):773-9.
Alegre, J, Rosés, JM, Javierre, C, Ruiz-Baqués, A, Segundo, MJ, Fernández de Sevilla, T. (2010). Nicotinamide adenine dinucleotide (NADH) in patients with chronic fatigue syndrome. Revista Clinica Espanola. 210(6):284-8.
Земцова, І. І. (2019). Спортивна фізіологія. – Київ : Олімп. літ., 2019. 207 с.
РеоКом Компьютерная система реографии. (2008). Инструкция по эксплуатации. – Харьков: Национальный аэрокосмический университет «ХАИ» НТЦ радиоэлектронных медицинских приборов и технологий «ХАИ-МЕДИКА», 2008. 165 с.
Бакуновський Олександр Миколайович, Бабак Світлана Віталіївна, Полторацька Ілана Євгенівна. Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 119 158 Науковий твір «Methods of simultaneous study of central and peripheral hemodynamics during dosed physical exertion in laboratory conditions: organization and setting». Дата реєстрації 18 травня 2023 року.
Bakunovskyi, О.М., Babak, S.V., Poltoratska І.Y. (2024). Methods of simultaneous study of central and peripheral hemodynamics during dosed physical exertion in laboratory conditions: organization and setting. Вісник проблем біології і медицини. – 2024. – Вип. 1 (172). – C. 324-329.
Полторацька, І.Є., Бакуновський, О.М., Бабак, С.В. (2024). Вплив «NADH ORIGINAL INSTANT POWER®» на толерантність до фізичного навантаження. Від експериментальної та клінічної патофізіології до досягнень сучасної медицини і фармації : матеріали VІ науково-практичної конференції студентів та молодих вчених з міжнародною участю, м. Харків, 16 травня 2024 р. Х. : НФаУ, 2024. – С. 171-172.