АКТУАЛЬНІСТЬ ПОДАЛЬШОЇ РОЗРОБКИ ПРОБЛЕМИ ПРОФЕСІЙНОЇ НАДІЙНОСТІ В КОНТЕКСТІ ПСИХОФІЗІОЛОГІЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ
##plugins.themes.bootstrap3.article.main##
Анотація
У статті розглядається проблема актуальності подальших досліджень професійної придатності певних категорій осіб до виконання робіт в умовах підвищеної небезпеки. Вагоме соціально-економічне та профілактичне медичне значення має забезпечення високого рівня виконання професійних завдань фахівцями різного профілю за умови збереження їх фізичного та психічного здоров’я, а зважаючи на екстремальні ситуації сьогодення подальша її розробка в контексті професійної придатності стає визначальною.
Метою статті є зазначення теоретико-методологічних засад становлення професіоналізму та окреслити значення економічного, диференціально-психологічного та індивідуально-психофізіологічного чинників для визначення придатності осіб для виконання робіт в умовах підвищеної небезпеки.
Методологія дослідження. Застосовано методи теоретичного аналізу, зіставлення, порівняння, систематизації та узагальнення.
Наукова новизна. У статті окреслено, що провідними чинниками професійної придатності виступають суто індивідуалізовані психофізіологічні детермінанти, які визначають придатність особи до виконання різних видів професійної діяльності в стресогенних умовах праці. У їх визначенні провідна роль належать реалізації адекватних заходів професійного відбору за методологією організації психофізіологічної експертизи.
Висновки. Доведено, що проведення психодіагностичних обстежень та психофізіологічної експертизи в рамках професійного відбору дозволяє успішно вирішувати проблему прогнозування професійної придатності особи до виконання необхідної професійної діяльності в умовах підвищеної небезпеки праці та в екстремальних ситуаціях сучасності. Зазначається, що визначення професійної, функціональної та медичної надійності працівників соціально-важливих галузей залишається перспективним науковим напрямом, який має суттєве теоретичне і прикладне значення в плані вирішення актуальних проблем сьогодення.
##plugins.themes.bootstrap3.article.details##
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
1. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.
УГОДА
ПРО ПЕРЕДАЧУ АВТОРСЬКИХ ПРАВ
Я, автор статті/Ми, автори рукопису статті _______________________________________________________________________
у випадку її прийняття до опублікування передаємо засновникам та редколегії наукового видання «Вісник Черкаського Університету: Серія Біологічні науки» такі права:
1. Публікацію цієї статті українською (англійською) мовою та розповсюдження її друкованої версії.
2. Розповсюдження електронної версії статті через будь-які електронні засоби (розміщення на офіційному web-сайті журналу, в електронних базах даних, репозитаріях, тощо).
При цьому зберігаємо за собою право без узгодження з редколегією та засновниками:
1. Використовувати матеріали статті повністю або частково з освітньою метою.
2. Використовувати матеріали статті повністю або частково для написання власних дисертацій.
3. Використовувати матеріали статті для підготовки тез, доповідей конференцій, а також усних презентацій.
4. Розміщувати електронні копії статті (зокрема кінцеву електронну версію, завантажену з офіційного web-сайту журналу) на:
a. персональних web-pecypcax усіх авторів (web-сайти, web-сторінки, блоги, тощо);
b. web-pecypcax установ, де працюють автори (включно з електронними інституційними репозитаріями);
с. некомерційних web-pecypcax відкритого доступу (наприклад, arXiv.org).
Цією угодою ми також засвідчуємо, що поданий рукопис відповідає таким критеріям:
1. Не містить закликів до насильства, розпалювання расової чи етнічної ворожнечі, які викликають занепокоєння, є загрозливими, ганебними, наклепницькими, жорстокими, непристойними, вульгарними тощо.
2. Не порушує авторських прав та права інтелектуальної власності інших осіб або організацій; містить всі передбачені чинним законодавством про авторське право посилання на цитованих авторів та / або видання, а також використовувані в статті результати і факти, отримані іншими авторами чи організаціями.
3. Не був опублікований раніше в інших видавництвах та не був поданий до публікації в інші видання.
4. Не включає матеріали, що не підлягають опублікуванню у відкритій пресі, згідно з чинним законодавством.
____________________ ___________________
підпис П.І.Б. автора
"___"__________ 20__ р.
Посилання
Аралова Н.І. Комплекс інформаційної підтримки дослідження надійності роботи оператора систем неперервної взаємодії в умовах підвищеної ситуаційної напруги // Наука та інновації. 2016. Т. 12, № 2. С. 15—25.
Бринза І.В., Ільїхіна Е.Л. Професійний стрес та чутливість до кризи осіб морських професій. Зб. наук. праць. Ізмаїл: РВВ ІДГУ. 2019. С. 12-16.
Дегтяренко Т.В. Взаємозв’язок між показниками які характеризують ступінь порушень перцептивно-когнітивних і психомоторних функцій. /Експериментальна і клінічна медицина. №2 (71). 2016. С 69-72.
Дегтяренко Т. В. Онтологія визначення основних властивостей нервової системи людини в концепті розробки проблеми індивідуальності. Український журнал медицини, біології та спорту. 2018. Том 3, 5(14). С. 266‒274.
Дегтяренко-Мельник Т.В., Бринза І.В. Психофізіологія рухової діяльності. Навч. посібник для здобувачів вищої освіти спеціальності: 053 Психологія. Вид. «Сфінкс». Одеса. 2024. 380 с.
Дегтяренко Т. В., Долгієр Є. В. Медико-педагогічний контроль у фізичному вихованні та спорті. Одеса: Атлант ВОИ СОИУ, 2018. 282 с.
Кокун О.М. Оптимізація адаптаційних можливостей людини: психофізіологічний аспект забезпечення діяльності: монографія. К.: Міленіум, 2004. 265 с.
Кондратюк С. М. Прояв психомоторики у різних типах професій. Проблеми сучасної психології. 2014. Випуск 24. С. 405‒417.
Коритко З.І. Медіко-біологічні основи рухової активності. Навч. посіб. Львів: ЛДУФК ім.. Боберського. 2020. 223 с.
Макаренко М.В., Лизогуб В.С., Безкопильний О.П. Методичні вказівки до практикуму з диференціальної психофізіології та фізіології вищої нервової діяльності людини.Черкаси. 2014. 102 с.
Макаренко М.В. Основи професійного відбору військових спеціалістів та методики вивчення індивідуальних психофізіологічних відмінностей між людьми. Інститут фізіології ім.. О.О. Богомольця НАН України Київ, 2006. – 395 с. –29.
Макаренко М. В., Лизогуб В. С. Онтогенез психофізіологічних функцій людини: монографія. Черкаси: Вертикаль, 2011. 256 с.
Псядло Е. М. Використання комп’ютеризованого профвідбору операторів на транспорті /Актуальні проблеми транспортної медицини №1, 2005. С 71-76.
Сапєльнікова Т. Пам’ять як фактор надійності операторської діяльності. Вісник Львівського університету. Серія психологічні науки. 2021. Випуск 8. С. 143–149.
Degtyarenko T. V. Yagotin R. S., V. F. Kodzhebash Psycho-motility of a person in the context of its psychophysiological support and genetic determination. Journal of Physical Education and Sport (JPES) 19 (3), Art. 221, 2019. pp. 1526–1531.
Dehtiarenko, T. V., Brynza, I. V. & Yahotin R. S. Psychomotorics & Individuality: monograph. Sherman Oaks, California: GS Publishing Services, 2024. 412 р.